W jaki sposób Kava Kava jest wykorzystywana do leczenia lęku społecznego?

Kava kava (piper methysticum) jest rośliną pochodzącą z wysp Południowego Pacyfiku. Należy do rodziny roślin pieprzu. Korzeń i kłącze kava kava są wykorzystywane do przygotowania naturalnych środków na bezsenność, niepokój i niektóre objawy menopauzy.

Kava Kava i jej wpływ na zaburzenia lękowe społeczne

Istnieją pewne dowody kliniczne sugerujące, że kava kava jest skuteczna w łagodzeniu niektórych rodzajów lęku. W przeglądzie systematycznym z 2009 r. znaleziono dowody na stosowanie kava kava w leczeniu uogólnionego lęku.

Przyjmowanie i dawkowanie kava kava

Kava kava jest dostępna bez recepty w postaci napojów, ekstraktów, kapsułek, tabletek i roztworów do stosowania miejscowego. Wytyczne dotyczące dawkowania zalecają nie przekraczać 250 mg suplementu w ciągu 24 godzin.

Kto nie powinien przyjmować suplement Kava Kava?

Kava kava nie jest zalecana dla kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci poniżej 18 roku życia oraz osób przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy (MAOI) na receptę.

W dniu 25 marca 2002 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała poradę dla konsumentów, ostrzegając, że suplementy diety zawierające kava kava mogą być związane z poważnym uszkodzeniem wątroby. Doradztwo opierało się na sprawozdaniach z wielu krajów, w tym z Niemiec, Szwajcarii, Francji, Kanady i Wielkiej Brytanii, gdzie zgłoszono co najmniej 25 przypadków toksyczności wątroby. Ponadto wiele krajów wprowadziło zakazy sprzedaży produktów zawierających kava kava.

Wynika z tego jednoznacznie, że kava kava nie powinna być stosowana przez osoby cierpiące na choroby wątroby lub przyjmujące leki wpływające na wątrobę. Ponadto, chociaż potencjalne problemy z wątrobą są rzadkie, to w przypadku wystąpienia objawów choroby związanej z tym narządem podczas przyjmowania kava kava należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Objawy problemów z wątrobą mogą obejmować żółtaczkę, brązowy mocz, nudności, wymioty, jasno zabarwione stolce, niezwykłe zmęczenie, osłabienie, ból brzucha oraz utratę apetytu.

Nie należy mieszać alkoholu z kava kava. Kava kava może wchodzić w interakcję z lekami stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona. Ponadto senność może wystąpić w połączeniu z benzodiazepinami, selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego noradrenaliny (SNRI).

Efekty uboczne

Efekty uboczne kava kava są rzadkie, ale mogą obejmować senność, bóle głowy, zaburzenia żołądka, zawroty głowy i wrażliwość na źródła światła ultrafioletowego.

Źródła:

  1. https://nccih.nih.gov/news/alerts/kava
  2. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0066
  3. https://doi.org/10.1002/ptr.6055
  4. https://doi.org/10.2165/00023210-200216110-00002

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *