gainer, proteiny, białko

Gainer czy odżywka białkowa?

Wakacje, plaża, upał – to wszystko sprzyja odkrywaniu ciała, a co za tym idzie – pokazywania efektów naszej pracy (lub jej braku!) na siłowni. Umówmy się – kto nie chciałby się pochwalić płaskim brzuchem i umięśnionymi ramionami? Odpowiednio dobrana dieta, dobrze rozpisany trening oraz suplementacja to klucz do sukcesu. Bez tych rzeczy trudno będzie nam zbudować ładną sylwetkę i spalić nadprogramową tkankę tłuszczową. Przede wszystkim powinniśmy więc sięgnąć po produkty bogate w węglowodany oraz białko. I tutaj pojawia się pytanie: gainer czy odżywka białkowa? W co faktycznie warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę?

W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na to pytanie – zachęcamy do lektury.

Czym jest gainer?

W skrócie – gainer jest to suplement diety, który składa się z białka i węglowodanów. W klasycznym gainerze znajdziemy węgle w stosunku 4:1 do białka, czyli na 1 część białka przypadają 4 częsci węglowodanów. Jak powszechnie wiadomo to właśnie węglowodany są najbardziej dostępnym paliwem dla naszych mięśni. Ich odpowiednia podaż pomaga nam dłużej i intensywniej trenować, a co za tym idzie – efektywniej pracować nad wymarzoną sylwetką. Należy jednak pamiętać, że co za dużo – to nie zdrowo. Jeśli podaż węglowodanów przekracza znacznie nasze faktyczne zapotrzebowanie może skończy się to odkładaniem tkanki tłuszczowej. A tego przecież chcemy uniknąć, prawda?

W naszej opinii po gainery powinny sięgnąć przede wszystkim osoby, które napotykają na pewne trudności podczas budowania masy mięśniowej, czyli tzw. ektomorficy. Każdy z nas ma w swoim otoczeniu szczupłą osobę, która je dosłownie wszystko i nie może przytyć. Tak właśnie najłatwiej możemy scharakteryzować ektomorfika. Ich szybki metabolizm pomaga im, pomimo nie pilnowania diety, trzymać stosunkowo niski poziom tkanki tłuszczowej, ale jednocześnie utrudnia budowanie masy mięśniowej.

Aktualnie ma rynku są dostępne bardzo różne typy gainerów. Wiele z tych produktów jest dodatkowo wzbogacana witaminami i minerałami. Można znaleźć też takie, które w swoim składzie mają np. kreatynę czy też aminokwasy BCAA. Wśród gainerów popularne są tzw. BULK, czyli suplementy o stosunku białka do węgli zbliżonym do 1:1. Dzięki takim proporcjom produkty te doskonale sprawdzają się jako zamienniki posiłków.

Kiedy przyjmować gainery?

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w odżywce i uzyskać jak najlepsze efekty sięgnij po gainera w okolicy zaplanowanego treningu. Powód jest prosty. Gainera z powodzeniem możemy traktować jak posiłek, w którego skład wchodzą białka, węglowodany proste oraz złożone. Gainer przyjęty przed posiłkiem redukuje następstwa procesów katabolicznych, a jeśli sięgniemy po niego także po treningu – wesprzemy anabolizm, czyli budowanie masy mięśniowej. Dawkowanie gainera jest natomiast kwestią bardzo indywidualną. Należy uwzględnić wagę, płeć, poziom aktywności fizycznej oraz to, jaką ilość węgli i białka przyjmujemy wraz z dietą.

Czym jest odżywka białkowa?

Odżywki białkowej nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to jeden z pierwszych dodatków dietetycznych, po który sięgają sportowcy. Białko spokojnie można uznać za podstawę suplementacji osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza kulturystów. Białko stanowi bowiem materiał budulcowy każdej tkanki w naszym organizmie, czyli także mięśni. Jeśli zapytacie nas, kto powinien sięgnąć po białko, odpowiemy, że właściwie każda osoba.

Odżywka białkowa jest wygodną i szybką alternatywą dla posiłków, pomaga podbić podaż białka w diecie. Odżywki białkowe są bardzo smaczne i pomagają nam wyliczyć co do grama ilość przejętego składnika odżywczego. Ilość protein w suplementach białkowych waha w okolicach od 75% a 95%. W zależności od pochodzenia wyróżniamy białka zwierzęce np.: z mleka, jaj, wołowiny, kurczaka czy łososia oraz roślinne np.: z soi, grochu, fasoli czy ryżu.

Podobnie, jak w przypadku gainera, do stosowania odzywek białkowych należy podejść indywidualnie. Wszystko zależy od poziomu naszej aktywności fizycznej, wieku, wagi, płci oraz diety. Zupełnie inaczej będzie wyglądało zapotrzebowanie na białko pracownika biurowego, który nie uprawia żadnych sportów, a np. zapotrzebowanie profesjonalnego kulturysty.

Kto powinien sięgnąć po odżywkę białkową?

Warto zastanowić się nad zakupem odżywki białkowej jeśli:

  • Masz niską masę mięśniową,
  • Cierpisz na nadwagę lub otyłość
  • Twoja dieta jest źle zbilansowana lub niepełnowartościowa,
  • Intensywnie trenujesz.

Budowanie masy mięśniowej – co wybrać

Często pytacie nas o to, jakie (legalne!) produkty na budowanie masy mięśniowej warto kupić i czy lepiej sięgnąć po gainer czy klasyczne białko. Wielu nowicjuszy uważa, że wystarczy zwiększyć podaż białka, aby w szybkim czasie cieszyć się piękną muskulaturą. Nie jest to jednak tak oczywiste. Białko jest niezbędne, ale bez węgli daleko nie zajedziemy. I to dosłownie. Tak, jak już pisaliśmy, węglowodany są paliwem dla mięśni. Bez nich nie jesteśmy w stanie odpowiednio trenować, a co za tym idzie – doprowadzić do wzrostu mięśni. Nie możemy ich więc pominąć w diecie. Jeśli więc mamy deficyty węgli w diecie, zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po gainer. W przypadku zbyt niskiej podaży białka, odżywka białkowa sprawdzi się doskonale. Pamiętajcie jednak, ze organizm ma ograniczone możliwości absorbcji białka, a jego nadmiar nie zostanie w magiczny sposób zamieniony na mięśnie.

Redukcja – gainer czy odżywka białkowa

Czy w czasie redukcji warto jest sięgnąć po gainer czy jednak po odżywkę białkową? Odpowiedź brzmi – to zależy. Sami najlepiej znamy nasz organizm, wiemy o nim najwięcej. Jesteśmy też w stanie określić czy mamy tendencje do odkładania się tkanki tłuszczowej, czy raczej spalamy wszystko co zjemy. Jeśli zdecydowanie bliżej nam do osób, które tyją od samego patrzenie na jedzenie, gainer może nie być dobrym rozwiązaniem. Jest on bowiem wysokokalorycznym suplementem. Dobrym wyjściem może więc okazać się uzupełnienie normalnej diety jedynie o suplementy białkowe.

Gainery i odżywki białkowe są dobrym uzupełnieniem zbilansowanej diety. I tak należy je traktować. Nigdy nie powinniśmy dążyć do tego, aby każdy posiłek zastępować suplementami. W zależności od naszych indywidualnych predyspozycji oraz celów sportowych, które chcemy osiągnąć, czasami bardziej optymalny może się okazać gainer, a innym razem – czyste białko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *